Saku valla elektrijaamade külastus 03. mai Saku Gümnaasium

Saku Gümnaasiumi 11. klassi õpilased külastasid 30. aprillil Saku vallas asuvaid elektrijaamu.

Esmalt suundusime Saku külje all asuvasse Eesti suurimasse päikeseelektrijaama, kus ettevõtja Ilmar Kompus tutvustas meile ennast ning päikesepargi tööpõhimõtteid. Tema firma Footonvolt valduses on üle Eesti kokku 13 päikeseparki, neist esimene ehitati Kärdlasse 2017. aastal. Saku päikeseelektrijaam ei ole veel elektrivõrku ühendatud, kuid peagi hakatakse seal toodetud elektrit müüma avalikule turule.

Peale päikesepargi külastust suundusime Kiisa avariielektrijaama, kus meid võtsid vastu kaks toredat töötajat. Kiisa avariielektrijaam tagab elektrisüsteemi avariide korral tarbijate varustuskindluse ja seda haldab ettevõte Elering. Alustuseks istusime koosolekuruumis, kus tutvustati Eleringi ja avariielektrijaama tööd ning pärast seda tegime ka tuuri jaama territooriumil, tootmishoonetes ja juhtimisruumis. Küsisime jooksvalt küsimusi ning saime kõigile põhjalikud vastused.

Kokkuvõttes õppisime tundma keskkonnasõbralikku elektritootmist päikesepargis ning võrdluseks diisli- ja gaasikütte pealt töötavat soojuselektrijaama. Oli hariv õppekäik ning täname meie füüsikaõpetajat Gerrit Kanarbikku, kelle algatusel saime end kurssi viia kodukandis toimuva elektri tootmisega.

11. klassi õpilased
Stiina Sammalkivi