Füüsika-keemia ainenädalast
09.12.2015
Detsembri esimesel nädalal leidis aset traditsiooniline füüsika-keemia ainenädal.
Esmaspäeval ja teisipäeval toimusid Saku Gümnaasiumi uue osa auditooriumis vastavalt keemia ja füüsika olümpiaadide koolivoorud, kus osales kokku 46 õpilast.

Tulemused klasside lõikes järgmised:
8. klasside arvestuses

III        Kardo Orav

I           Rainer Binsol
II         Christer Lohk

Koolivooru tulemuste parimad saadetakse Saku Gümnaasiumit esindama Harju maakonna keemia- ja füüsika olümpiaadi piirkondlikesse voorudesse.

1.detsembril peale tunde näidati füüsikaklassis 5. klassi õpilastele füüsikakatseid. Rahvusvahelise valguse aasta auks sai näha eksperimente valgusega. „Ohhoo“ elamuse andis näiteks vana kineskoop teler, mille mõjutamisel magnetiga sai näha ilusat värvidemängu. Kokku vaatas teadusetendusi 30 õpilast.

2. detsembril 6.-7. tunni ajal toimus kooli aulas 4. füüsika-keemia viktoriin, Harjumaa 8.-9. klassi õpilastele. Viktoriin toimus uues kuues, omades logo ja kandes nime "Välk ja pauk!" Viktoriinil osales 16 neljaliikmelist võistkonda 11-st koolist. Oma koolist saime seekord välja panna lausa 6 võistkonda (kolm 8. klasside ja kolm 9. klasside võistkonda). Eraldi võistkonna moodustasid ka õpilasi saatvad õpetajad. Viktoriini küsimused olid seotud nii füüsika ja keemiaga, kui ka teadusega üldiselt.
Akadeemilistele teadmistele lisaks oli oluline ka lai silmaring ja maailmas toimuvaga kursis olemine. Kõige raskemaks küsimuseks oli seekord Endel Lippmaa äratundmine foto ja tema tegemisi kirjeldava teksti põhjal. Üritus kestis poolteist tundi, millele järgnes kringliga maiustamine ja autasustamine. Auhindadekse olid erinevad laborivahendid võitnud koolide keemiaklassidesse.

Viktoriini Välk ja pauk! parimad võistkonnad.

I koht Keila Kool (52 p)
II koht Viimsi Keskkool (48 p)
III -IV koht Saue Gümnaasium (46 p)
III -IV koht Tabasalu Ühisgümnaasium (46 p)
V koht Püünsi Põhikool (43 p)
VI koht Saku Gümnaasium (42 p) - 8. klassi õpilased Laura Lätte; Leila Kinks; Laura- Liis Ulst; Juhan Suzdalev

Selleks, et üritusest saaks osa rohkem kui ainult Saku Gümnaasiumit esindanud võistkondade liikmed viidi ainenädala jooksul kõigis 8.-12. klasside füüsikatundides läbi 2014. aasta füüsika-keemia viktoriinid.

3.detsembril osalesid 16 õpilast 9-12. klassidest Tallinna Tehnikaülikoolis 2,5 - tunnises töötoas. See sisaldas endas individuaalseid ja grupikatseid: vee kareduse määramine, hape-aluse -tiitrimine, värviliste sademete saamine. Lastele näidati ka efektset suhkru söestamist, pruuni mürgise gaasi NO2 saamist ja "Elevandi hambapasta" ehmatavat efekti. Laboritöödele järgnes dotsent Toomas Tamme esituses haarav loeng.
12. klassi õpilane Christer Lohk arvas järgmist:"Õppekäik TTÜ matemaatika- ja loodusteaduskonda oli minu jaoks väga kasulik, saades ülevaate õppeasutusest ning uutest laboritest. Sellised üritused on väga suureks abiks eriala valikul ülikooli minnes ning annavad võimaluse rakendada keemia tunnis õpitut praktikas."

4.detsembril kuulasid 10. klassi õpilased TTÜ doktorandi ja sensoorikaeksperdi Rain Kuldjärve loengut teemal: "Kes on sensoorika ekspert". Õpilased said lühikese aja jooksul kuulda põnevaid näiteid selle kohta, mida kujutab endast töö, kus söömise ja joomise eest palka makstakse. Selgus, et tegemist on spetsiifilise ja nõudliku erialaga, mis seab ranged piirangud eluviisidele ja kõrged nõudmised teadmistele. Saadi teada, et 5. maitseks on Umami ning haput maitset aitab maskeerida "imemari". Loengut vürtsitasid maitse- ja lõhnaproovide katsed. Loeng oli sütitav ja haarav. Loengu lõppedes tõusis kätemeri ja esitati lõputul arvul küsimusi nii käsitletud teema kui ka TTÜ - s edasiõppimisvõimaluste kohta.

Traditsiooniliselt tutvustati ainenädalal 7. klasside loodusõpetuse ainetundides keemilisi reaktiive ja nende abil omapäraste piltide nn. Runge maalide valmistamise tehnoloogiat.

Füüsika õpetaja Gerrit Kanarbik
Keemia õpetaja Anna Kikkas