Kokkuvõte füüsika-keemia ainenädalast
10.12.2014
Detsembri esimesel nädalal leidis aset traditsiooniline füüsika-keemia ainenädal
Enne ametliku nädala algust toimusid juba mõned eelüritused.
Reedel 28. novembril külastas meie kooli TTÜ Geodeesia õppetooli nooremteadur Silja Märdla, kes korraldas 10. klassi õpilastele kahe õppetunni jooksul töötoa pealkirjaga "Geodeesia mõõdab maailma". Õpilastele räägiti geodeesiast üldiselt, tutvustati õppimisvõimalusi ja lasti teha ka mõõtmisi (näiteks leiti kui suur on klassipõranda kalle). Töötoas oli abiks ka meie oma kooli vilistlane Simo Rebane.

Samal päeval peale tunde näidati füüsikaklassis 5. B ja 5. C klassi õpilastele füüsikakatseid. Näha sai kõikvõimalikke eksperimente, kus kasutatakse õhupalle. 5. A ja 5. D klass said sama etendust jälgida 1. detsembril. Kokku vaatas teadusetendusi 54 viiendikku.

3. detsembril 6.-7. tunni ajal toimus kooli aulas juba kolmandat aastat keemia-füüsika viktoriin Harjumaa 8.-9. klassi õpilastele. Viktoriinil osales 15 neljaliikmelist võistkonda 13-st koolist. Eraldi võistkonna moodustasid ka õpilasi saatvad õpetajad.
Viktoriini küsimused olid seotud nii füüsika ja keemiaga, kui ka teadusega üldiselt. Akadeemilistele teadmistele lisaks oli oluline ka lai silmaring ja maailmas toimuvaga kursis olemine. Näiteks oli küsimus esimese tahvelarvuti müügiletuleku aasta kohta, kus enamus arvas, et see leidis aset uuel aastatuhandel, kuid tegelikkuses juba 1993. aastal.
Üritus kestis poolteist tundi, mille järel võistlejad said kringli ja morsiga kulutatud energiat taastada.
Viktoriin on saanud positiivset tagasisidet nii õpilastelt kui õpetajatelt ja võib öelda, et sellest on saanud meie kooli traditsioon.
Seekord oli lausa 2 meie kooli võistkonda esikolmikus, kusjuures võitjate ülekaal oli muljetavaldav ning eraldi arvestuses osalenud õpetajate tiimist jäi lahutama vaid 5 punkti. Viktoriin üldiselt oli väga tasavägine, mida näitab asjaolu, et kuni 10. kohani oli punktivahed väga väikesed.

Füüsika-keemia viktoriini parimad võistkonnad:
I koht Saku Gümnaasium (54 p)
Mattias Essenson
Henri Laiho
Liisa Marie Kerner
Joosep Raudväli

II- III koht Saku Gümnaasium (44 p)
Andrei Printsev
Renee Zirk
Roomet Lunde
Edvard Silberg

II -III koht Keila Kool (44 p)
IV-V koht Aruküla Põhikool (41 p)
IV- V koht Saue Gümnaasium (41 p)
VI koht Jüri Gümnaasium (40 p)

Selleks, et üritusest saaks osa rohkem kui Saku Gümnaasiumit esindanud võistkondade liikmed viidi ainenädala jooksul kõigis 8. ja 9. klassides füüsikatundides läbi eelnevate aastate füüsika-keemia viktoriinid.

Neljapäeval ja reedel toimusid Saku Gümnaasiumis füüsika-keemia ühendatud olümpiaadi koolivoorud vastavalt gümnaasiumile ja põhikoolile, kus kokku osales 46 õpilast.
Koolivooru tulemuste parimad saadetakse Saku Gümnaasiumit esindama Harju maakonna keemia- ja füüsika olümpiaadi piirkondlikesse voorudesse.

Tulemused klasside lõikes järgmised:
8. klasside arvestuses

I           Liisi Raudväli
II         Indrek Valgma
III        Relika Linnjärv

Neljapäeval 4. detsembril 7. tunni ajal said 6. klassi õpilased teha keemiakatseid. Elevust tekitasid nii katsed koduses köögikapis leiduvate ainetega kui efektsed näitkatsed.

7. klasside loodusõpetuse ainetundides tutvustati ainenädalal keemilisi reaktiive ja nende abil omapäraste piltide nn. Runge maalide valmistamise tehnoloogiat.

Füüsika õpetaja Gerrit Kanarbik
Keemia õpetaja Anna Kikkas