10.klassi reaalharu õpilased Tartu Ülikooli Chemicumis Teaduslaboris
19.10.2017
Kolmapäeval 18.oktoobril külastasid Saku Gümnaasiumi 10.klassi reaalharu õpilased Tartu Ülikooli Chemicumis Teaduskooli Uurimislaborit. Ülikooli tudengite ja doktorantide sõbralikul juhendamisel said meie õpilased 4 tunni jooksul põneva kogemuse laboriteadlase elukutsest. Saadi uusi teadmisi loodusainetes ja kinnistati vanu, omandati uurimuslikke ja praktilisi laboritöö oskusi, pipeti täitmisel ja tiitrimisel arendati käelist osavust ja koostööd, õpiti seostama omavahel füüsikat, keemiat, bioloogiat, matemaatikat ja IT võimalusi.
Moodsalt sisustatud teaduskeskuses said meie õpilased uurida spinatis sisalduvate pigmentide olemasolu TLC-meetodil (Thin Layer Chromatography) ja kasutada UV -lampe. Teises töö katsetati, kuidas osmoos toimib soolvees kartuliviiludele. Selgus, et osmoosi abil on võimalik alandada kartulites vee sisaldust ja pikendada säilivust. Kolmanda meetodina uuriti kartulisorti Gala. Keedukartul oli vaja esmalt koorida, püreeks tampida, valmistada sellest ekstrakt, kasutada indikaatorina tärklise lahust ja tiitrida joodilahusega ning leida lõpuks vitamiin C sisaldus. Õpilased said teada, et keskmiselt sisaldas nende kartul 20 mg C vitamini/100 g kohta ning päevase C vitamiini vajaliku koguse saamiseks tuleks ära süüa umbes 400 g head eestimaist mahedalt kasvatatud keedukartult. Katsetulemusi ja graafikuid sai operatiivselt vormistada töökohtadel olevate arvutite abil, kuhu oli loodud Google Drive keskkonnas ühine dokument.
Tegusa päeva lõpus tehti kokkuvõtteid, näidati graafikuid, tabeleid ja autasustati temaatiliste kingitustega osavamaid noori keemikuid.
Nagu allolevast koondatud õpilastepoolsest tagasisidemest järeldub, oli kirjeldatud teaduspäev väga vajalik ja huvitav ning õpilased ootavad uut võimalust sinna taas sõiduks. Neljapäeval 2. novembril sõidavad Teaduslaborit avastama meie algajate keemikute grupp 8. ja 9.klassidest.

Oleme väga tänulikud Tartu Ülikooli Teaduslabori meeskonnale kogetud elamuse ja õpetuste eest!

Allpool õpilaste tagasiside
„Huvitav oli koolitunnis õpitud teadmiste rakendamine. Laboris olid väga head ja huvitavad katsevahendid. Tore oli ka arvutite kasutamine, mis tegi arvutuste tegemise palju lihtsamaks. Abilised olid väga abivalmid ja sõbralikud. Kõige huvitavam katse oli kartulis sisalduva c-vitamiini hulga määramine. Lõuna oli väga maitsev.
Oli tore kasutada katsevahendid mida muidu isegi ei näe. Juhendajad olid väga targad ja aitasid kui me midagi valesti tegime. Lõuna oli hea.

Oli huvitav väljaspool kooli praktiseerida oma teadmisi ja omandas ka uusi. Kõige huvitavam oli kartuli C-vitamiini labor ja kitlis olid kõigel lahedamaks.

Lõuna oli väga maitsev, läheks teine kordgi. Väga meeldivalt olid tunnid ettevalmistatud. Meeldis, et juhendajad olid targad ja abivalmid.
Oli väga huvitav, personal oli väga tore ,toit oli väga maitsev ja hea. Oli vahva ja tore õppida.
Oli väga huvitav, olid põnevad katsed, võiks selliseid teha ka koolis. Toit oli väga maitsev. Kingitused olid head.

Väga huvitavad katsed. Abilised olid väga abivalmid ja oli tore koostööd teha. Lõuna oli maitsev.
Väga huvitav oli tööd teha sest abilised olid sõbralikud ja aitasid ning jälgisid et midagi valesti ei läheks. Lõuna oli väga maitsev. Aeg möödus väga kiirelt tegusa tööga.

Huvitavad ja mitmekesised katsed. Meeldis kuidas katsed olid hästi ettevalmistatud ja juhendajad olid väga abivalmid.
Ilusad abilised olid. Väga hariv keskkond ja uurivad pilgud olid ümberringi.

Oli väga hariv ja huvitav päev. Samuti kutsuti meid ka järgmisel korral kui toimuvad sarnased laborikatsed. Meid kiideti palju sest olime väga koostööaltid.
Päev oli väga huvitav ja teadmisterikas. Olemas oli kõik kaitsevarustus ning väga abivalmis personal. Laboris olid väga kaasaegsed ja lihtsasti kasutatavad katsevahendid. Päevakava oli hästi planeeritud välja arvatud see et päev venis natuke liiga pikale.
Hea tasuta toit, tasemel juhendajad ja õppevahendid.
Alati oli kellegi käest abi küsida ja aeg oli hästi ära sisustatud.

Kõik olid väga abivalmid ning sai alati küsida abi, mis oli hästi tore. Aeg möödus toredalt ning tegevused olid huvitavad ning jõukohased.
Hästi varustatud laboris oli kohe vahva katseid läbi viia. Väga tore oli, et ei pidanud ise koristama

Kõik oli hästi ettevalmistatud ja läbi mõeldud, et õpilastel oleks huvitav neid katseid teha. Oli põnev teha selliseid katseid, mida muidu teha ei saaks või ei oskaks. See oli põnev, kuid iga ülesande juures pidin ka kaasa mõtlema, nii et õppeeesmärgil ka. Toitlustus oli hea“

Anna Kikkas